Site Overlay

Podsumowanie LV OSW

Wspólne zdjęcie pod Pomnikiem Czynu Powstańczego to już tradycja niczym 55 lat rokrocznego spływu. W tym roku około 350 harcerzy stanęło na apelu kończącym LV OSW.
Gratulujemy 10 Harcerska Drużyna Żeglarska, 6 Harcerska Drużyna Żeglarska i 50 Harcerska Drużyna Wodna „Drakkar” im. gen. Stanisława Sosabowskiego zajęcia miejsc na podium równie mocno jak drużynom poza nim.

Miano Odrzańskich Drużyn noście z dumą i spotkajmy się na szlaku również za rok!

 

Odrzański Spływ Wiosenny to jedno z największych przedsięwzięć organizowanych przez śląskich wodniaków. Harcerki i harcerze biorą udział w spływie, który upamiętnia walki Ślązaków w trzech Powstaniach Śląskich.

W minioną niedzielę zakończyła się kolejna, 55 już edycja Odrzańskiego Spływu Wiosennego . Tradycyjnie Spływ, rozpoczął się w trzecim tygodniu maja. W tym roku odbywał się w terminie 20.- 27.05.2018r. Drużyny wodne z Chorągwi Śląskiej Związku Harcerstwa Polskiego spotykały się na szlakach spływowych – trzech szlakach głównych oraz dwóch dodatkowych. OSW ma charakter spływu gwieździstego. Drużyny wodne spotkały się na zakończeniu Spływu, podczas wspólnego biwaku przy śluzie Januszkowice. W Spływie udział wzięło 14 środowisk – drużyn wodnych z naszej Chorągwi. Reprezentowane były następujące Hufce: Katowice, Chorzów, Ziemi Gliwickiej, Jaworzno, Ziemi Rybnickiej, Jastrzębie Zdrój, Ziemi Tyskiej, Bytom, Czechowice Dziedzice (Pszczyna), Ruda Śląska, Ziemi Mikołowskiej, Częstochowa. Szlakami spływowymi spłynęło łącznie 350 osób w przedziale wiekowym od jungów do instruktorów Związku Harcerstwa Polskiego. LV Odrzański Spływ Wiosenny Honorowym Patronatem objęli: Marszałek Województwa Śląskiego – Wojciech Saługa, Prezes Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów S.A. w Katowicach – Łukasz Czopik, Dyrektor Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach – Halina Bieda.

Odrzański Spływ Wiosenny to idea, która powstała w 1962 roku, wtedy jeszcze jako Rajd Harcerskiej Wiosny Turystycznej Chorągwi Katowickiej ZHP.

W latach późniejszych przybrał on obecną formę spływu gwieździstego. Drużyny spotykając się na szlakach głównych, tj. na Kanale Gliwickim, rzece Odrze i rzece Rudzie oraz dodatkowych, czyli m.in. na Kanale Kędzierzyńskim, rzece Bierawce i Drama. Całość imprezy kończy tradycyjne uroczysty apel na Górze św. Anny, podczas którego drużyna, która uzyskała najwięcej punktów podczas spływowego współzawodnictwa, otrzymuje tytuł Drużyny Odrzańskiej. Tegoroczny OSW uświetniła Młodzieżowa Orkiestra „Ogrodzieniec”. W apelu wspólnie z uczestnikami wzięli również zaproszeni goście: Wiceprzewodnicząca Centralnej Komisji Rewizyjnej hm. Anna Piekarz, Komendantka Chorągwi Śląskiej hm. Anna Peterko, Burmistrz Ogrodzieńca – Andrzej Mikulski, Wiceprezydent Katowice – Waldemar Bojarun, Dyrektor Instytutu Polskiego w Duselldorfie -Wojciech Jerzy Poczachowski, Przedstawiciel GPW – Piotr Biernat, a także przedstawiciele władz Chorągwi Śląskiej.

Tematem przewodnim tegorocznego Spływu było – 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 100 –lecie Związku Harcerstwa Polskiego. Zajęcia programowe odbywające się w sobotę, przygotowane i przeprowadzone zostały przy współpracy z Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Spora część zajęć związana była z historią Powstań Śląskich i walkami o polskość Śląska. Od kilku lat stałym partnerem Odrzańskiego Spływu Wiosennego, a także Śląskich Wodniaków jest Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągowe w Katowicach, któremu serdecznie dziękujemy za ufundowanie nagród w tegorocznym OSW. Aby podkreślić i upamiętnić nie tylko pamięć o Powstańcach Śląskich, lecz także szerzyć patriotyczne postawy wśród harcerzy, jeszcze przed rozpoczęciem Spływu, drużyny wykonywały zadania nawiązujące do 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Niestety, podczas przygotowań do apelu podsumowującego pod Pomnikiem Czynu Powstańczego na Górze Świętej Anny, doszło do nieszczęśliwego zdarzenia, podczas którego oparzonych zostało 6 osób. Niezwłocznie po zdarzeniu pierwszej pomocy udzielili lekarze
i ratownicy medyczni, którzy brali udział w spływie. Obecnie jeden poszkodowany został zatrzymany na obserwację w szpitalu, a jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Życzymy naszemu Druhowi szybkiego powrotu do zdrowia.

Śląscy wodniacy od 55 lat, spływają rzeki Górnego Śląska, dzieląc się swoimi doświadczeniami, zawierając nowe przyjaźnie i poznając smak prawdziwej Odrzańskiej przygody. Jako harcerze chcemy kultywować tradycje związane z pamięcią o Powstańcach Śląskich, nie zapominając przy tym o uczeniu w działaniu nowych umiejętności, dobrej zabawie, przeżywaniu przygód i pełnionej służbie.

phm. Krzysztof Popek kpt.j.
Komodor LV OSW

 

#osw #osw2018 #odrzanskisplywwiosenny #slascywodniacy