Site Overlay

LIV Odrzański Spływ Wiosenny za nami

Odrzański Spływ Wiosenny to jak sama nazwa mówi jest wydarzeniem, na którym nasi śląscy wodniacy spływają rzeki. Niektórzy zaczynają w środę, inni w czwartek, czasami szklaki się łączą po drodze, ale to najważniejsze połączenie ma miejsce w piątkowy wieczór gdzie wszyscy spływają na wspólny biwak. W tym roku biwak odbył się obok śluzy w Januszkowicach i tradycyjnie trwał 3 dni. Niesie on ze sobą mnóstwo śmiechu, dobrej zabawy, śpiewu przy ognisku a co najważniejsze łączy wszystkie drużyny.

W piątek, późnym wieczorem, odbyło się śpiewogranie, na które mógł przyjść każdy chętny harcerz. I wiece co? Frekwencja nas nie zawiodła! Głośno śpiewaliśmy piosenki powstańcze, harcerskie i oczywiście szanty.

W sobotę rano uczestniczyliśmy w krótkim apel, po którym rozpoczęła się gra dla wszystkich pionów wiekowych. Patrole mieszane sprawiły, że wśród nas zawiązały się nowe przyjaźnie.Gra toczyła się na lądzie, jak i na wodzie. A zaraz po niej odbyły się emocjonujące regaty, które jak to na regaty przystało – nie pozostawiły na uczestnikach suchej nitki. Na popołudniowym apelu zostały wręczone odznaki odrzańskie oraz odznaki dla instruktorów stulecia wręczone przez hm. Rafał Klepacza (szefa Centrum Wychowania Morskiego ZHP), a także ogłoszone zostały wyniki regat i gry. Po apelu zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie z banderą Stulecia Harcerskiego Ruchu Wodnego oraz przystąpiliśmy do defilady wodnej.

Dzień zakończyliśmy Mszą Świętą oraz wspaniałym ogniskiem, które uświetnił swoją gawędą wnuk Stanisława Wolnego “Baranka” (patrona szlaku rzeki Rudy) oraz hm. Rafał Klepacz.

Kiedy obudziliśmy się rano w niedzielę wiedzieliśmy, że to ostatni dzień. Po solidnym śniadaniu rozpoczęliśmy klar na podobozie i ostatni wywóz sprzętu na nasze stanice. O godzinie 12:00 rozpoczęliśmy defiladę lądową na Górze Świętej Anny. Po następnie apel, na którym został odczytany apel pamięci oraz złożono kwiaty.

Podano także wyniki współzawodnictwa, gdzie w tym roku na podium zagościli

I miejsce 10 Harcerska Drużyna Żeglarska

II miejsce 6 Harcerska Drużyna Żeglarska

III miejsce 50 Harcerska Drużyna Wodna

Wyjątkowym gościem była sama Naczelnik ZHP, która wręczyła laskę skautową niezawodnemu Panu Łukaszowi Czopikowi prezesowi Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów S.A.

Wszystko zakończyliśmy wspólnym zdjęciem z banderą Seascouts oraz Stulecia Harcerskiego Ruchu Wodnego, po czym powoli rozeszliśmy się do autokarów, by wrócić do domu z głową pełną cudownych wspomnień 🙂